FOTO: Liepāja sapošas Vasaras saulgriežiem un Jāņiem

Liepājas centrā, Rožu laukumā, Graudu un Ausekļa ielu krustojumā, kā arī Ganību/Zirņu/Tukuma ielu sadalošajā joslā ir uzstādīti Vasaras saulgriežu un Jāņu rotājumi. Latviešu tautas tradīcijām bagātāko svētku noskaņu rada arī karodziņi ar latvju rakstu motīvu pie apgaismojuma balstiem pie abām pilsētas robežām, Klaipēdas un Brīvības ielas posmos, kā arī uz Ganību un citām ielām, informē Liepājas pilsētas Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls .

Rožu laukumā ir uzsliets galvenais vides objekts – simboliska Jāņu pūdele. Tā ir deviņus metrus augsta, to rotā apjomīgs ozola zaru vainags un saulgriežu laika īsajās krēslas stundās degoša jāņuguns. Naksnīgajiem garāmgājējiem tas varētu būt patīkams pārsteigums. 
Savukārt dienā saules zaķīši spoguļojas dekoratīvajās ozolkoka lapiņās, kas darinātas no zeltaina spoguļmateriāla un piestiprinātas pie virvēm, kas kā stari stiepjas visapkārt pūdelei, radot asociācijas ar Līgo nakts ugunskura dzirkstelēm vai agrās saules atspīdumu rīta rasā.

Jauns pienesums šajā objektā ir muzikālais fons - pūdele ne tikai rotā pilsētas centrālo laukumu, bet no tās līdz 24. jūnijam skanēs Līgo dziesmas un tautiskas melodijas mūsdienīgās apdarēs. 

Šāds simbols centrā ir uzstādīts, balstoties uz pagājušā gada iestrādēm, taču skaņas pavadījums ir vēl viens papildinājums, kas radīts, pilsētas māksliniecei Agitai Ansulei sadarbojoties ar Liepājas Tautas mākslas un kultūras centru, kas sagādāja muzikālo materiālu. 

Kā atvasinājums no galvenās jāņuguns divos pilsētas skvēros ir uzstādītas nedaudz zemākas pūdeles – to galotnes rotā nevis ozollapām apvīta uguns muca, bet liels un apaļš ozollapu vainags, kas arī atgādina par dabas un saules ritējuma mūžību un spēku.

“Jāņu laiku noskaņu un romantiku, kas visciešāk saistīta ar dabu, ienest pilsētā ir vislielākais izaicinājums. Tādēļ vienmēr esam meklējumos,” par līdzšinējo radošo darbu, lai izdotos oriģināli un skaisti rotājumi,” saka A. Ansule.

Iepriekšējos gados, ja atceramies, pilsētas rotājumos izmantots rotējošs “ugunskurs”, kas veidots no auduma apdrukām ar Līgo laika rakstu motīviem, Jāņu siera rituļa, margrietiņas zieda un vējdzirnaviņas motīvi, dejojoši tautumeita un tautudēls, siena ruļļi, kas ietīti latvju rakstu jostās, un citi Vasaras saulgriežu laiku simboli.

Šo svētku noformējumu izstrādājis un uzstādījis SIA “FIRST SERVICE”.

Pievieno komentāru

Liepājā

Uz rekurzeme.lv pilno versiju